Táblázatkezelés 2. - Adatbevitel, szerkesztés, formázás ADATBEVITEL EXCEL2016 ADATBEVITELI MÓDOK a., Begépelés
Az adatok bevitelének legegyszerűbb módja,
ha a táblázat kijelölt cellájába beírjuk őket. b., Beillesztés A vágólap alkalmazásával hosszabb szövegeket is beilleszthetünk a kijelölt cellába. Amíg a szomszédos cella üres, a szöveget teljes hosszában látjuk. Ha a szomszédos cellának is van tartalma, a beírt hosszabb szöveg teljes tartalma csak a szerkesztő mezőben olvasható.
c., Automatikus kitöltés
Az Excel úgy van
programozva, hogy egy cella, vagy néhány cella tartalma alapján
automatikusan próbálja
folytatni a következő cellában a tartalom megjelenítését
(hét napjai, dátumok,
számsorozatok). Ehhez hasonlóan készítjük el az A2 cella tartalma alapján a tanórák számozását.
Ezután írjuk be órarendünket!
d., Legördülő beviteli lista létrehozásával (Jobbaknak) Olyankor alkalmazzuk, ha egymás melletti cellákba néhány, ismétlődő adatot kell váltakozve bevinni. Erre az Órarendünk is jó példa.
1.
lépés
2. lépés
3.
lépés
4. lépés
5. lépés:
Ez legegyszerűbben úgy történik, hogy belekattintunk a Forrás beviteli mezőbe, majd lenyomott egérgombbal kijelöljük a tantárgyak lista elemeit tartalmazó cellatartományt: Sikeres kijelölés esetén a forrás ablakban megjelenik az a név, amelyet a tartománynak előzőleg adtunk (=tantárgyak). Ezután nyomjuk meg az OK gombot!
6. lépés
FORMÁZÁSOK a., Cellaegyesítés Órarendünk akkor szép, ha nyomtatáskor a cím az A1:F1 cellatartomány közepén jelenne meg. Ehhez jelöljük ki az előbbi cellatartományt, majd kattintsunk az eszköztár Cellaegyesítés nyomógombjára!
b., Cellaigazítás
A cellák tartalmát
vízszintesen balra, középre, vagy jobbra igazíthatjuk (függetlenül
attól, hogy numerikus vagy alfanumerikus adatunk van-e).
A Tájolás gombra kattintva a cellába írt szöveg írásiránya is változtatható, ami különösen keskeny oszlopok esetén lehet hasznos.
c., Karakterformázás A Word-ben már megszokott módon módosíthatjuk a színt, betűtípust, betűméretet. A betűméret növelésekor a cellamagasság automatikusan igazodik a betű méretéhez, míg az oszlop szélessége nem.
d., Sormagasság, oszlopszélesség Alapesetben a sorok magassága alkalmazkodik a betűmérethez, az oszlopszélesség nem. Ha egy-egy oszlop
magasságát a többitől függetlenül szeretnénk változtatni, vigyük az
egérmutatót a lap bal oldalára, ahol a sorok számát látjuk szürke
mezőben a sorokat elválasztó vonalra. Itt az egérkurzor kettős nyíllá
változik, és lenyomott egérgombbal állítható a sormagasság. Ugyanígy
járunk el az oszlopszélességnél is.
e., Üres sorok vagy oszlopok beszúrása, törlése A táblázatba utólag is beszúrhatunk üres oszlopok vagy sorokat a Kezdőlap Cellák menüpontjának alkalmazásával. A sor vagy oszlop törlését megtehetjük úgy is, ha a sor számára, vagy az oszlop betűjelére jobb gombbal kattintunk és a helyi menü Törlés pontját választjuk.
f., Cellák keretezése
Ha megnézzük órarendünk
nyomtatási képét, láthatjuk, hogy a cellarácsok nem jelennek meg
nyomtatásban. Ehhez a cellákat be kell keretezni.
g., Cellák háttere A cellák hátterének színéhez alkalmazzuk a Kitöltőszín menüt.
Az előbb felsorolt formázási beállítások elérhetők a Betűtípus legördülő menüre kattintva, ahol a Cellák formázása ablak jelenik meg.
GYAKORLÓ FELADATOK: 1. Töltsük fel adatokkal az ÓRAREND című táblázatot! 2., Formázzuk meg úgy, hogy az azonos tantárgyakat tartalmazó cellák háttere egyforma színű legyen! 3., Illesszünk
minden cellába a tantárgyhoz kapcsolódó szimbólumot! Az eredmény egy
napját bemutatom:
4., Mentsd az elkészült munkádat saját mappádba, ÓRAREND.xlsx néven!
FELADATOK: Formázás: http://informatika.gtportal.eu/index.php?f0=excel_tartform_101 http://informatika.gtportal.eu/index.php?f0=excel_tartform_104 http://informatika.gtportal.eu/index.php?f0=excel_tartform_109
|